AÖS Yatırım Danışmanlığı Önerileri Modülünü Tanıyalım

Bugün ikinci modülümüz olan Yatırım Danışmanlığı Önerileri’nden bahsedeceğiz. Bu modül Halk Yatırım Yatırım Danışmanlığı tarafından analizi yapılan tüm payların, vadeli kontratların ve ikili işlemlerin teknik ve kantitatif analiz tabanlı dayanaklar ile kurgulanan, genellikle 1–7 gün arasında zaman hedefi olan kısa vadeli işlem önerileridir. Risk algısı yüksek olan bu işlem önerileri Yerindelik Testi’nde yeterli puanı alan yatırımcılara iletilmektedir.

AÖS bu modül ile tavsiyelerin direkt olarak tarafınıza iletilmesini nasıl sağlar ve ne gibi ek analizler sunar?

“Merhaba, Ben Akıllı Öneri Sistemi. Yatırım Danışmanlığı Önerileri modülümde 3 farklı yatırım tavsiyesini sizler ile paylaşıyorum. Pay, VİOP ve ikili işlem önerileri tarafınıza iletilirken önerilerde muhakkak olması gerekenleri siz yatırımcılar için organize ediyorum.

Tavsiyenin hangi kategoride olduğu (pay-VİOP-ikili işlem), hangi yönde işlem yapılacağı (al-sat), işlemin açılacağı fiyat, hedef fiyat ve stop fiyat, önerinin geçerli olması beklenen süre, portföyün ne kadar ağırlığı ile işlemin yapılması ve önerinin açılma nedeni sizlere ulaştırılacaktır.

Kategoride yer alan paylar genellikle Endeks 100’e ait kıymetlerden oluşturulmaktadır. Araştırma tarafından temel analizi yapılmış ve 12 aylık tavsiyesinde iskonto oranı yeterli görülen kıymetler değerlendirilirken, bunların dışında anlık olarak teknik göstergelerin de öneri verilen yöne uygun olarak analizi yapılmaktadır. Endeks 100 dışındaki kıymetler de zaman zaman değerlendirilirken tüm paylarda kantitatif değerlemeler kullanılmaktadır. Hizmetlerimizde yer alan skor kart ve kantitatif analizlere sizler de rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

https://www.halkyatirim.com.tr/hisse-senedi-skor-kart#grafik-tik

https://www.halkyatirim.com.tr/kantitatif-analiz

VİOP için endeks, Foreks, pay ve emtia kontratları değerlendirilirken kaldıraçlı işlemler olduğundan nominal değerleme üzerinden hesaplama yapılmasını tercih ediyorum. İkili işlemlerde ise bir tarafta alım, diğer tarafta satım önerisi olduğundan kesinlikle aynı anda ve birlikte uygulanması ve piyasaya karşı nötr bir durumda iken aralarında oluşacak farktan kazanç sağlanması hedeflenmektedir. Her iki yöne işlem yapılmasından dolayı bu öneriler VİOP kontratlarında da değerlendirilerek uygulanabilir.

Yön konusunda alım ve satım tavsiyelerinde sat tarafı stoklarda bulunan kıymetin değişimi, vadeli kontratlar ile uygulanması ve piyasanın izin verdiği kıymetlerde açığa satış olarak da kullanılabilir. Bu tamamen sizin tercihinize bırakılmıştır. İşlem fiyatı, hedef fiyat ve stop fiyatları, muhakkak risk rasyoları hesaplanarak tarafınıza makul riskler ile iletilir. Burada önemli olan; kazanç hedefi ile stop hedefinin oranının, yatırım yapılması istenen oran, süre vb. kriterlere uygun olarak ayarlanmasıdır. Bu sebeple hedef fiyat ve stop fiyatlamaların dışında bir marja çıkılmamasını önerirken tabii ki her yatırımcı kendi risk algısına göre daha erken kapatmalar yapabilir. Ancak marjların açılması önerilerin uygulanmasında sorun teşkil edecektir. Portföy ağırlık önerisi bir yandan toplam tutarınızın ne kadarını bu öneriye ayırmanız gerektiğini iletirken buradaki oranın küçük ya da büyük olması aynı zamanda bu öneriye ne kadar güvenildiği ya da alınan riskin kriterlerine göre değerlendirilmesini de anlatmaktadır.

Ve tabii ki tüm bu kriterlerin uygulanmasını, takibini, anlık fiyatlara göre gerçekleşmesini, işlemin açılmasından itibaren anlık fiyatlara göre hedefe ve stop seviyeye olan uzaklıkları, anlık kar/zarar durumunu sizin için takip ediyor ve bildirim izinlerinize göre iletiyorum. Her gerçekleşen kriterde size haber veriyor ve işlemleri uygulamanızda size yardımcı oluyorum. Öneriler benim tarafımdan takip edilerek istatistikleri tutulmakta ve önerilerin başarı oranları da göz önüne alınarak değerlendirilmektedir. Belirsiz fiyatlar ya da bantlar kullanılmamakta, önerilerin kapatılması ya da açılması ile ilgili tüm veriler benim tarafımdan tutularak sizler için en güvenilir sistemi kurguladım. Ve sizinle birlikte çalışmaya başladıktan sonra size özel sürprizlerim de olacak. Sadece size özel tavsiyeler üzerinde çalışıyorum. Benimle iş yapmaktan büyük keyif almanızı sağlayacağım. Birlikte daha akıllı öneriler kurgulayacağız.”

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store